MIASTA.ORG :: Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm

Dojazd samochodem

Najczęściej wybiera się w drogę własnym samochodem. Co prawda zajmuje to sporo czasu, ale należy do stosunkowo niedrogich rozwiązań. Poza tym niemieckie drogi gwarantują wysoki komfort jazdy. Przy wjeździe do tego kraju samochód należy oznaczyć międzynarodowym symbolem państwa, w którym jest zarejestrowany. Ponadto trzeba mieć ze sobą dowód ubezpieczenia pojazdu. Choć nie ma takiego obowiązku, najlepsze rozwiązanie stanowi zielona karta. Warto zaopatrzyć się w polisę i książeczkę Międzynarodowej Pomocy Samochodowej.

Dokument upoważniający do prowadzenia samochodu to prawo jazdy krajowe bądź międzynarodowe. Trzeba jednak pamiętać, że niemieckie przepisy ruchu drogowego przewidują surowe kary za najmniejsze przewinienia. W terenie zabudowanym maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h, poza nim 100 km/h. Na zdecydowanej większości autostrad ograniczenia nie funkcjonują, ewentualnie sięga 130 km/h. Używanie świateł zależy ściśle od panujących na drodze warunków. Wszyscy pasażerowie zobowiązani są do zapinania pasów bezpieczeństwa. Dla kierowcy, posiadającego prawo jazdy krócej, niż dwa lata, nie ma maksymalnej dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi. Dla pozostałych norma ta sięga 0,5 promila w wydychanym powietrzu. Przed wyjazdem warto samemu zapoznać się z niemieckim kodeksem drogowym, zwracając szczególną uwagę na różnice w stosunku do polskich przepisów.

Samochody osobowe mogą korzystać z autostrad bez uiszczania opłat.

Drogi szybkiego ruchu oplatają Berlin praktycznie ze wszystkich stron, łącząc się z miejską obwodnicą. Niestety, trzeba liczyć się z dużym natężeniem ruchu w obrębie miasta i trudnościami ze znalezieniem miejsca parkingowego. Ścisłe centrum, ograniczone linią S-Bahn, od 1 stycznia 2008 roku zostało objęte strefą ekologiczną ze względu na dużą gęstość zaludnienia. Nie obejmuje jednak południowej części autostrady miejskiej. Oznacza to, że wjazd tam dostępny jest tylko i wyłącznie pojazdom, które uzyskają specjalną plakietkę, wydawaną w punktach kontroli emisji spalin Stowarzyszenia Nadzoru Technicznego (TÜV), Stowarzyszenia Kontroli Pojazdów Mechanicznych (DEKRA) i Spółki Nadzoru Technicznego (GTÜ). Zdobycie jej kosztuje ok. 5,5€ i nie jest ograniczone czasowo. Strefa ekologiczna jest dokładnie oznakowana.

  • Otwarcie polskiego odcinka autostrady A2 znacząco ułatwiło dojazd do Berlina
Copyright © 2007-2021 by berlin.miasta.org | All rights reserved
Strona Główna | Kontakt | do góry ˆ