MIASTA.ORG :: Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm

Kuchnia

Berlin jako jedna z większych międzynarodowych metropolii ma do zaoferowania niezwykłe bogactwo rozkoszy kulinarnych.

Miasto oferuje bardzo szerokie spektrum smaków – dania mięsne, wyrafinowane wyroby cukiernicze, różnorodne chleby, bułeczki, dania z ziemniaków, warzyw. Dzięki temu praktycznie każdy , nawet posiadacz naprawdę wybrednego podniebienia znajdzie tutaj coś dla siebie. Jednym słowem, jeżeli planujesz pobyt w Berlinie, możesz być pewny, że jedzenie nie będzie stanowiło problemu.

W Berlinie znajdziemy około 6800 restauracji, 600 lodziarni i kawiarni, 3000 barów kanapkowych i sałatkowych. Poza tym całe mnóstwo barów i pubów oraz innych punktów gastronomicznych, które oferują jedzenie i napoje z całego świata! To miasto, które nigdy nie śpi, nie ma „godziny policyjnej” – tym samym nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem kawiarni, restauracji czy baru czynnego przez całą dobę.

Mimo wielkiego bogactwa smaków, w Berlinie znajdziemy potrawy tradycyjne, których każdy powinien spróbować.

Currywurst – tradycyjna niemiecka kiełbaska wieprzowa, grillowana i doprawiona znaczną ilością curry. Pokrojona w plasterki lub serwowana w całości. Niekiedy dodaje się do niej sos pomidorowy również doprawiony curry. Podaje się ją w towarzystwie frytek lub bułeczek na papierowych tackach. Najlepsze podobno serwują w Curry 36. O tym jak ważną przekąską jest currywurst, świadczy fakt, że doczekała się ona własnego muzeum, które znajduje się w pobliżu Checkpoit Charlie, w dzielnicy Mitte. Szacuje się, że w samym Berlinie każdego roku zjada się około 70 mln sztuk currywurst.

Eisbein mit Sauerkraut – golonka z kapustą kiszoną. Często serwuje się ją z kaszą jęczmienną. Mięso jest gotowane przez długi czas dzięki czemu jest miękkie i delikatne, przy tym niezwykle aromatyczne. Niestety, golonka jest raczej bardzo tłusta, przez co na danie nie skuszą się osoby przebywające na diecie. Tradycyjnie daniu powinno towarzyszyć piwo – podobno najlepiej smakuje z Berliner Weisse.

Pfannkuchen – pączek podawany w czasie podwieczorku, zrobiony ze słodkiego ciasta drożdżowego, smażony na głębokim oleju. Nadziewany dżemem lub marmoladą. Ciekawostką jest, że ów pączek na terenie Niemiec nazywany jest Berliner, zaś w samym Berlinie występuje pod nazwą Pfannkuchen. Tradycyjnie pojawia się na stołach w Sylwestra oraz w czasie karnawału. Powszechnym żartem jest wypełnianie pączków musztardą zamiast marmoladą.

Döner Kebap – dla niektórych może być zaskoczeniem, że kebab uważany jest za tradycyjną potrawę berlińską. W końcu to danie Tureckie. Jakkolwiek uważa się, że to właśnie w Berlinie znajdziemy najsmaczniejsze kebaby w całej Europie! Cieniutkie plastry kruchego mięsa, świeże, chrupiące warzywa... grzechem byłoby nie spróbować kebabu w Berlinie. Uważa się, że najlepsze dostaniemy w barze Hisar. Inne polecane kebabarnie to: Schlemmerbuffet", "Habibi" czy "Hasir.

Piwo. Berlin rozpieszcza także miłośników piwa – oferuje swoje własne marki, jak np. Berliner Kindl, Berliner Pilsner, Schultheiss, oraz Berliner Weisse – piwo o praktycznie białym kolorze i mniejszą zawartością alkoholu niż pozostałe trunki. Tradycyjnie podaje się je w szklanych pucharach z dodatkiem soku malinowego lub zielonego soku leśnego. Warto również spróbować Weizenbier – piwa pszenicznego, które pije się z sokiem bananowym!

Każdego roku w Berlinie odbywa się Festiwal Piwa, nazywany również „najdłuższym ogródkiem piwnym na świecie”, który rozciąga się przez około 2,2 kilometra przy Karl-Marx-Allee – w samym centrum miasta.

Copyright © 2007-2021 by berlin.miasta.org | All rights reserved
Strona Główna | Kontakt | do góry ˆ