MIASTA.ORG :: Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm

Łączność

Telefonia stacjonarna

Biuro numerów krajowych
11 833

Biuro numerów zagranicznych
11 834

Biuro numerów w języku angielskim
11 837

Informacja turystyczna
(00 49 30) 250 025

Zasady telefonowania wyglądają podobnie, jak w Polsce. Dzwoniąc do Berlina spoza granicy Niemiec konieczne jest poprzedzenie numeru docelowego dwoma prefiksami. Pierwszy z nich to międzynarodowy numer kierunkowy do Niemiec 0049. Po nim następuje międzymiastowy numer kierunkowy dla Berlina 030 (początkowe zero pomija się, za wyjątkiem rozmów krajowych). Długość prefiksu, przyporządkowanego danej miejscowości, zależy od jej wielkości. W Niemczech im mniejsze miasto, tym posiada dłuższy numer kierunkowy. W odróżnieniu od telefonów stacjonarnych, numery do sieci komórkowych rozpoczynają się od 016 lub 017.

Podczas pobytu w samym mieście ciągle można korzystać z publicznych aparatów telefonicznych. Najwięcej ich znajduje się w oddziałach poczty, a także w pobliżu dworców lotnisk - słowem wszędzie tam, gdzie odbywa się wzmożony ruch turystyczny. Te budki, które należą do operatora Deutsche Telekom, wyróżniać będzie różowy kolor, na jaki zostały pomalowane. Do nawiązania połączenia niezbędne jest zakupienie w kiosku, na poczcie lub zwykłym sklepie karty telefonicznej, najczęściej w cenie 5€ lub 10€. Koszt rozmowy zależy od pory dnia. Gdy chce się dzwonić za granicę, korzystną cenowo ofertę stanowią karty z numerem PIN, przeznaczone specjalnie do rozmów międzynarodowych. Ich używanie praktycznie przebiega w trzech krokach: wyboru numeru dostępowego, kodu PIN oraz numeru docelowego. Swego rodzaju wyjście awaryjne to usługa Poland Direct, dostępna za darmo pod 00 800 0480 0480. Pozwala na dokonanie połączenia, którego kosztami obciążony zostanie rozmówca, o ile wcześniej wyrazi na to zgodę.

Telefonia komórkowa

W Berlinie, podobnie jak w całych Niemczech, połączenia komórkowe w sieci GSM zapewniają czterej główni operatorzy: T-Mobile (D1), Vodafone (D2), E-Plus i O2. Wszyscy razem są partnerami roamingowymi dla polskich sieci Orange, Plus i Era. Ci, którzy w Polsce korzystają z usług Play, mogą liczyć tylko na współpracę T-Mobile oraz E-Plus. Ostateczna cena połączeń zależy od operatora. W zależności od czasu pobytu w Berlinie i rodzaju prowadzonych rozmów warto podjąć decyzję, czy bardziej opłaca się korzystanie z roamingu, czy zakup starteru jednej z miejscowych sieci komórkowych.

Poczta

Znalezienie urzędu pocztowego Deutsche Post (zwanego Postamt) nie stanowi problemu, zarówno w samym centrum miasta, jak i w jego dzielnicach. Pracują one zwykle od poniedziałku do piątku między 8.00 a 18.00, natomiast w soboty do godziny 12.00. Te urzędy, które znajdują się na dworcach, lotniskach czy w centrach handlowych, często czynne są dłużej, w tym również w niedziele. Deutsche Post charakteryzuje żółty kolor, na który pomalowane zostały wszystkie skrzynki. Ceny, jakie firma ta oferuje swoim klientów nie należą do wygórowanych. Wysłanie pocztówki kosztuje 0,45 €. W przypadku standardowego listu jest to 0,55 €. Berlińskie urzędy pocztowe umożliwiają także korzystanie z poste restante, czy założenie własnej skrytki pocztowej.

Postamt Mitte
Adres: Georgenstr. 12, 10117 Berlin
Urząd pocztowy położony w samym centrum, funcjonuje siedem dni w tygodniu:
poniedziałek - piątek 6.00 - 22.00
sobota - niedziela 8.00 - 22.00

Internet

Szanujące się hotele gwarantują swoim klientom dostęp do Internetu, zwykle wliczony w koszty pobytu. Jeśli jednak w miejscu zakwaterowania nie ma możliwości korzystania z sieci, niezastąpione okażą się liczne berlińskie kawiarenki internetowe. W zależności od standardu obiektu ceny kształtują się w przedziale od 1 € do 5 € za godzinę. Dodatkowo duże sklepy i centra handlowe dają możliwość darmowego surfowania w sieci.

Copyright © 2007-2021 by berlin.miasta.org | All rights reserved
Strona Główna | Kontakt | do góry ˆ