MIASTA.ORG :: Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm

Położenie Berlina

Berlin leży w środkowo-zachodniej Europie, w północno-wschodniej części Niemiec. Stanowi jednocześnie miasto i osobny kraj związkowy (tzw. land), wydzielony z Brandenburgii. Pod względem warunków naturalnych obejmuje obszar Niziny Niemieckiej, przecinany przez rzeki Sprewa i Hawela. Rozciąga się południkowo na długość 38 km, a równoleżnikowo 45 km. Panuje klimat typowy dla strefy umiarkowanej. Środkowy punkt Berlina ma współrzędne geograficzne 52°31'12''N i 13°24'36''E. Do najbliższego morza - Bałtyku z miasta jest w przybliżeniu 200 km, natomiast do Morza Północnego ok. 380 km.

Berlin od Warszawy dzieli w linii prostej dystans 520 km, natomiast od najbliższej granicy z Polską tylko 70 km. Dla porównania odległości do stolic pozostałych sąsiadów prezentują się następująco: Kopenhaga - 355 km, Amsterdam - 580 km, Bruksela - 655 km, Luksemburg - 590 km, Paryż - 880 km, Berno - 755 km, Wiedeń - 525 km, Praga - 280 km.

Położenie Berlina

Jak widać położenie Berlina, niemal w centrum kontynentu, tworzy z niego miasto szerokich perspektyw. I punkt o znaczeniu strategicznym, zwłaszcza w zjednoczonej Europie. Miasto stało się czwartym na świecie centrum kongresowym. Przybywa się tutaj by dyskutować o polityce, gospodarce… Nie oznacza to jednak, że nadaje się jako cel podróży tylko dla dyskusji wysokiego szczebla. Berlin to wspaniałe miasto dla turystów, dzięki swojej bogatej historii i organizacji licznych imprez różnego typu.

Copyright © 2007-2021 by berlin.miasta.org | All rights reserved
Strona Główna | Kontakt | do góry ˆ