MIASTA.ORG :: Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm

Transport

W obrębie Berlina wygodniej, szybciej i taniej przemieszczać się za pomocą środków transportu komunikacji miejskiej, niż samochodem. Niezawodne połączenia pomiędzy poszczególnymi obszarami miasta zapewnia Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB). Jedna spółka zajmuje się zagwarantowaniem transportu pasażerskiego dzięki współpracy Unternehmen Berliner Verkehrsbetriebe (BVG - przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Berlinie), Deutsche Bahn AG (DB - niemieckich kolei), S-Bahn Berlin GmbH (szybkiej kolejki miejskiej), Verkehrsbetriebe Potsdam GmbH (ViP - przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Poczdamie).

Jakie korzyści daje taki układ? Jego główna zaleta to tylko jeden bilet, obowiązujący we wszystkich środkach transportu. Poza tym autobusy, metra (U-Bahn), szybkie kolejki (S-Bahn) i tramwaje wzajemnie się uzupełniają tak, aby nawet na moment nie nastąpiła przerwa w komunikacji w mieście. Autobusy i tramwaje odjeżdżają z przystanków średnio co 10 minut i częściej. Nie zaprzestają kursowania również w nocy. Od godziny 1.00 do rana miejsce dziennych linii zajmują nocne, nieznacznie ustępując pod względem ilości wykonywanych kursów. Szybkie kolejki i metra obsługują w weekendy i w dni ustawowo wolne od pracy niemal te same trasy, co w dni powszednie.

Transport lądowy dodatkowo uzupełnia komunikacja wodna. W Berlinie funkcjonuje 6 linii promowych.

Dla tych, którzy nie chcą korzystać z publicznych środków komunikacji miejskiej pozostają jeszcze dwie możliwości. Pierwsza z nich to oczywiście taksówki, których na placach postojowych znajduje się ok. 6 000. Druga opcja to po prostu rower... Co ciekawe, nietrudno w stolicy Niemiec o wypożyczenie takiego pojazdu.

Copyright © 2007-2021 by berlin.miasta.org | All rights reserved
Strona Główna | Kontakt | do góry ˆ