MIASTA.ORG :: Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm

Waluta

Gotówkowych płatności w Berlinie dokonuje się z użyciem obowiązującej w całym kraju waluty - euro €. Tak więc mamy do czynienia z rozpowszechnionym pieniądzem, używanym obecnie już w 15 państwach Unii Europejskiej i 6 znajdujących się poza obszarem wspólnoty. W planach jest dalsze rozszerzenie strefy euro, w tym także na Polskę.

Z praktycznego punktu widzenia 1€ rozmienia się na 100 eurocentów. Pod kontrolą Europejskiego Banku Centralnego w obiegu znajduje się osiem monet, przyjmujących nominały: 1, 2, 5, 10, 20, 50 eurocentów, a także 1 i 2 euro. Awers we wszystkich krajach pozostaje jednakowy. To, że rewers zależy od państwa, z którego bilon pochodzi, nie wyklucza go z użycia we wszystkich pozostałych. Wygląd banknotów jest wszędzie jednakowy, w zależności od wartości: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 euro.

Euro

Oczywiście nie ma żadnego problemu z wymianą dowolnej innej waluty na euro. Nawet, jeśli nie zrobi się tego przed dotarciem do Berlina. W samym mieście bowiem funkcjonują kantory. Oprócz tego takie usługi znajdują się w ofercie hoteli.

Copyright © 2007-2021 by berlin.miasta.org | All rights reserved
Strona Główna | Kontakt | do góry ˆ